سلام .....به سال تحصیلی جدید خوش آمدید.

سلام .....به سال تحصیلی جدید خوش آمدید.

 

معمولا همه می گویند: مطالعه کنید، مطالعه مهم است، زیاد بخوانید و ... اما کمتر به ما شیوه مطالعه را می آموزند. یکی از عواملی که باعث افت تحصیلی می شود، مشکلات نحوه مطالعه و یادگیری است. یکی هنگام مطالعه راه می رود، یکی بلند می خواند، یکی با چشم می خواند و ... خیلی ها اعتراض دارند که وقت زیادی صرف مطالعه می کنیم ولی چیزی یاد نمی گیریم! بهاختصار برخی آسیبهای عمده مطالعه آورده می شود:

 

1 ـ بلند خوانـــی هنگام مطالعــــه :

بلند خوانی باعث می شود ماهیچه های زبان و فک مدام حرکت کنند, تار های صوتی پیوسته منقبض و منبسط می شود و این فعالیتها فرد را خسته می کند و در اثر تکرار, موجب زدگی نسبت به مطالعه خواهد شد. 

 

2 ـ مطالعه کردن در حین راه رفتن عامل خستگی زود هنگام و کاهش زمان مطالعه است.

کاهش تمرکز, مهمترین مشکل در در این مو رد می باشد چرا که فرد باید مواظب دیوار, جداول, سنگ و غیره باشد و این موجب عدم تمرکز هنگام مطالعه است.

 

3ـ مطالعـــه در کنار وسایل صوتــــی:

واقعیت این است که گوش دادن به برنامه های صوتی مثل یک قطعه موسیقی که از ضبط صوت پخش می شود یا برنامه ای که از تلویزیون دریافت می گردد, باعث تقسیم فعالیت های ذهنی آدمی به دو بخش می شود یکی متوجه مطالعه کتاب و دیگری متوجه برنامه ای کهمی شنود. به هر حال هر نوع سر و صدای مزاحم, عامل عدم تمرکز حواس هنگام مطالعه می باشد.

 

4ـ خــــواندن بیشاز حد:

دختران معمولاً بیش از پسران درس می خوانند و شاید یکی از عوامل موفقیت آنان باشد اما افرادی که بیش از حد درس می خوانند از شدت حالات عصبی خود رنج می برند و اظهار خستگی و زدگی می نماید. علت خواندن بیش ازحد می تواند, رقابت زیاد, جواب دادن عین مطالب کتاب در امتحان, احتمال تصحیح برگه ها توسط دبیران سختگیر و ... باشد که با توضیح دبیران مبنی بر اینکه رساندن مفهوم و یادگیری ارزشمند تر از حفظ مطالب است, رفع می گردد.

 

5ـ در شـــروع مطالعه از ساده به مشکــــل خواندن:

فردی که ابتدا خسته نیست دروس یا مطالب ساده را می خواند و هنگامی که خسته می شود سراغ مطالب و دروس مشکلتر می رود و این باعث می شود که در اثر درک نکردن, از مطالعه دلسرد شود. اینجا مناسبتر است ابتدا مطالب سنگین تر خوانده شود تا در صورت خسته شدن, مطالعه مواد دروس ساده , مشکل را افزایش ندهد.

 

6ـ بی وقفـــه خواندن:

اینگونه افراد, زمان استراحت کردن را اشتباهاً به معنای زمان از دست رفته می دانند نه فرصتی برای تمدد اعصاب و افزایش بازدهی . همچنین از تاثیر استراحت در امر یادگیری غافلند. زمان استراحت بین مطالعه در افراد مختلف ممکن است به نتیجه مطلوبی رسید مثلاً بار اول یک ساعت و نیم وطالعه و 20 دقیقه استراحت, بار دوم یک ساعت و ربع مطالعه و 30 دقیقه استراحت , بار سوم یک ساعت مطالعه و 40 دقیقه استراحت.

/ 3 نظر / 37 بازدید
عارفه لنجانيان

عالي بود

عارفه لنجانيان

عالي بود

ghm

سلام خسته نباشی من از وبلاگت خوشم امد لینکت کردم میشه منو با نام زیر لینک کنی؟ خبرم کن ۩۞۩ حرفه و فن۩۞۩